Zdeněk Kapl

Životopis

MgA. Zdeněk Kapl *1974

Absolvent JAMU ze třídy prof. Tomáše Krejčiříka.

Od roku 2002 je sólistou Slezského divadla v Opavě. S tímto divadlem účinkoval mimo jiné v Japonsku, Polsku, Německu aj.

Hostoval také v Národním divadle Moravskoslezském nebo v Jihočeském divadle.

Dlouhodobě spolupracuje s orchestrem Hoffmusici (Cappella Accademica) Ondřeje Macka. S tímto tělesem vystupoval na barokních festivalech v Itálii ( Benátky ), Německo ( Göttingen, Carlsruhe ), Chorvatsko (Varaždin) a v Českém Krumlově, kde v barokním divadle nastudoval řadu rolí v dobové interpretaci.

Zúčastnil se několika zahraničních interpretačních kurzů v Německu (Norimberg - prof. Hanner, Berlin - prof. Riemer, Frau prof. Schlegel).

V roce 2001 na XXXVI. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech získal čestné uznání a Cenu Viléma Zítka. V roce 2012 získal cenu Opavské Thálie.

Od roku 2005 pedagogicky působí na Církevní konzervatoři Opava. Pravidelně koncertuje v ČR i v zahraničí.

Repertoár

Opera

Opereta a muzikál:

Balet:

Recenze

A. Caldara: Ghirlanda di Fiori. Vranov nad Dyjí, 26. 7. 2005

... Vysoce náročná instrumentální sóla, stejně jako obtížné vokální party, byly dobře nastudovány a perfektně provedeny, takže jsme se mohli stejně tak podivovat nad uměním barokních dvorních hudebníků a tehdy zpívajících členů rodiny na vranovském zámku, jako obdivovat účinkující dnešní ... (The Record Geijutsu Tokio 11/2005, v japonštině)

A. Caldara: Ghirlanda di Fiori. Český Krumlov, festival Miraculum, 23. 10. 2005

... vrchol je barokní divadlo, kam ředitel Slavko vpustil výjimečně muzikanty a pro veřejnost tam předvedl skvostnou operu z 18. století ... vyvrcholením (celého festivalu) pro mě byla gratulační opera ... (rozhovor s Vladimírem Justem, Český rozhlas 6, 27. 10. 2005)

J. J. Fux: Giunone placata. Český Krumlov, 3. 6. 2005

... Provedení jsme sledovali s očima navrch hlavy. Hudebníci a hrající pěvci, vesměs mladí interpreti ... dílo nastudovali s ponorem do stylové problematiky ... (Hudební rozhledy 8/2005)

J. J. Fux: Giunone placata. Český Krumlov, 3. 6. 2005

... Je proto vždy potěšující, když se některý hudební ansámbl odhodlá zařadit skladby vídeňského baroka do svého repertoáru. Tím více to platí o rozsáhlých hudebně-dramatických dílech, zvláště pokud jsou provedena scénicky a v autentickém prostředí ... (Opus musicum 5/2005)

A. Lotti – A. Vivaldi – G. F. Händel: Facetum Musicum. Olomouc, festival Baroko 2004

... Provedení díla bylo vskutku mimořádným zážitkem. Pěvci i orchestr podali výborný výkon. Skvěle byly vystiženy různé typy árií s jejich afekty, recitativy a ariosa měly pravý dramatický spád. Cappella Accademica v čele s Mackem prokázala, že na poli barokní opery patří díky svým zkušenostem a dlouholeté orientaci na tento žánr k předním ansámblům ve střední Evropě. (Harmonie 10/2004)

Kontakt

+420 739 077 608

kapl@konzervator.cz

747 05 Opava